Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’a Uludağ Üniversitesi Tarafından Fahri Profesörlük Unvanı Verildi

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’a Uludağ Üniversitesi Tarafından Fahri Profesörlük Unvanı Verildi
20.04.2022
A+
A-

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’a Uludağ Üniversitesi Tarafından Fahri Profesörlük Unvanı Verildi
19.04.2022

 

 

 

Haberin Fotoğrafları
9.jpg
11.jpg
12.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
11.jpg
12.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Uludağ Üniversitesinde düzenlenen “Krizde Savunma ve Güvenlik” konulu konferansta konuştu. Bakan Akar’a konuşması öncesinde Uludağ Üniversitesi Rektörü Ahmet Saim Kılavuz tarafından uluslararası ilişkiler alanında “Fahri Profesörlük” unvanı takdim edildi.

Üniversitesi Senatosu tarafından alınan söz konusu karar için teşekkür eden Bakan Akar “Şahsıma tevdi edilen fahri profesörlük payesini de kahraman ve fedakâr silah arkadaşlarım adına alıyor, tüm şehit ve gazilerimize ithaf ediyorum.” diye konuştu.

Bakan Akar konuşmasının başında, Pençe-Kilit Operasyonu’nda şehit düşen Üsteğmen Ömer Delibaş’a rahmet dileyerek sözlerine başladı.

Terör konusunun Türk Silahlı Kuvvetlerinin gündeminde ilk sırasında yer aldığını, terörle mücadelede yeni bir anlayışla hareket ettiklerini ifade eden Bakan Akar, “Sayın Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği şekilde, terörü kaynağında yok etme stratejisi ile operasyonlarımızı gerçekleştiriyoruz.” diye konuştu.

Bu kapsamda Suriye ve Irak’ın kuzeyinde başarıyla gerçekleştirilen terörle mücadele operasyonlarına dikkati çeken Bakan Akar, “Terör örgütlerine karşı icra ettiğimiz başarılı operasyonlarla hudutlarımızın ve halkımızın güvenliğini sağlarken güney sınırlarımızda kurulmak istenen terör koridorunu engelledik ve buna asla müsaade etmeyeceğimizi çok açık bir şekilde ortaya koyduk. Şayet bu operasyonlar yapılmasaydı ülkemiz ve bölgemiz çok daha büyük tehdit ve tehlikelerle karşı karşıya kalacaktı.” ifadelerini kullandı.

Pazar gecesi “Pençe-Kilit Operasyonu”nun başlatıldığını hatırlatan Bakan Akar, şunları söyledi:

“Pençe-Kilit Operasyonu ile de terör yuvalarının kilitleri tek tek parçalanıyor. Mehmetçiğin nefesi teröristlerin ensesinde, hangi mağaraya girerlerse girsinler hangi taşına altına saklanırlarsa saklansınlar, komandolarımız teröristleri buluyor ve etkisiz hâle getiriyor. Operasyonlarımız en son terörist etkisiz hâle getirilinceye kadar artan bir şiddet ve tempoda, komşularımızın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygılı olarak devam etmektedir. Başta Pençe-Kilit Operasyonu’na katılan kahraman personelimiz olmak üzere şu anda karada, denizde ve havada zorlu arazi ve iklim şartlarında kahramanlık ve fedakârlıkla görev yapan tüm silah arkadaşlarımın her birinin alınlarından öpüyor, kendilerine kazasız, belasız, hayırlı başarılı görevler diliyorum.”

 

 

 

 

TERÖRÜ BİTİRMEKTE KARARLIYIZ

Türk Silahlı Kuvvetlerinin sadece terör ve teröristle mücadele ettiğini vurgulayan Bakan Akar, şöyle devam etti:

“Terörist neredeyse hedefimiz orasıdır. İcra ettiğimiz operasyonlarda birçok riski de göze alarak başta sivil ve masum insanlar olmak üzere dinî, tarihî, kültürel yapıların ve çevrenin korunmasına yönelik gösterdiğimiz hassasiyet, dünyanın hiçbir ordusunda görülmemiştir. Bir kez daha vurgulamak isterim ki binlerce yıldır bu coğrafyayı, ekmeği, suyu birlikte paylaşan ve ortak değerler çatısı altında yaşayan 85 milyon kardeştir. Bunun en açık göstergesi vatan için, şanlı bayrağımız için canlarını feda eden ve şehitliklerimizde bir arada, yan yana yatan kahramanlarımızdır. 40 yıldır ülkemizin enerjisini tüketen terörü bitirmekte, halkımızı bu terör belasından kurtarmakta kararlıyız. Birbirinden hiçbir farkı olmayan PKK/PYD-YPG terör örgütüne karşı sürdürdüğümüz kararlı mücadele neticesinde terör örgütünde çöküş hızlanmış ve elebaşları tarafından da terör örgütünün yaşadığı dağılma, çöküş açıkça ifade edilmeye başlanmıştır. Pençe-Kilit Operasyonu sırasında da teröristlerin yaşadığı bu çaresizliğin, telsiz konuşmalarına yansıdığı görülmektedir.”

Terörle mücadele harekâtlarında elde edilen başarılara Mehmetçiğin emsalsiz kahramanlık ve fedakârlıkları sayesinde ulaşıldığını belirten Bakan Akar, şöyle. devam etti:

“Kahraman Mehmetçik, eksi 32 derecede, kar kalınlığı yer yer 8,5 metreyi bulan zorlu arazi ve iklim şartlarında gece gündüz demeden vatan, millet ve bayrak uğruna gerçekten çok büyük bir mücadele ortaya koymaktadır. Biliniz ve müsterih olunuz ki aziz şehitlerimizin ve kahraman gazilerimizin tek damla kanını bugüne kadar yerde bırakmadık, bundan sonra da bırakmayacağız; ailelerinin de gözyaşlarının hesabını sorduk, sormaya devam edeceğiz.”

FİLİSTİN’DE YAŞANAN GELİŞMELERDEN ENDİŞE DUYUYORUZ

Savunma ve güvenlik konularında değerlendirmelerde bulunduğu konuşmasında İsveç’te aşırı sağcı bir siyasetçinin Müslümanların bulunduğu bölgede Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonuna da değinen Bakan Akar, “Küresel sorunların giderek büyüdüğü bu dönemde son olarak Müslümanlar için ayrı bir önemi olan Ramazan ayında, İsveç’te kutsal kitabımız Kuran-ı Kerim yakılmıştır. Bu olay ahlaksızlıktır, aşırılıktır. Bu tür provokatif eylemler, bir dinin kutsal saydığı değerlere hakarettir. Bunlar asla kabul edilemez. Şiddetle kınıyoruz. Yetkilileri, bu tür nefret suçlarının yaşanmasına göz yummamaya ve bir daha böyle olaylar yaşanmaması için gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İsrail’in Mescid-i Aksa’daki ihlallerine yönelik ise Bakan Akar, “Filistin’de son dönemde yaşanan gerilimden endişe duyuyoruz. Özelikle bu hassas dönemde Mescid-i Aksa’nın statüsü ve maneviyatı ile Müslümanlara yönelik tahrik ve müdahaleleri kabul edilemez buluyor, kınıyoruz. Filistin’in ve Filistinlilerin haklı davalarında dün olduğu gibi bugün de yanlarındayız.” diye konuştu.

Türkiye’nin sadece kendi güvenliğini sağlamak için değil, aynı zamanda hem bölge ve dünya barışına katkı hem de dost ve müttefiklerimizin güvenlik ve huzuru için her türlü gayreti gösterdiğini aktaran Bakan Akar, şunları söyledi:

“Karadeniz’de de barış ve istikrarın sağlamasına yönelik çabalarımız devam ediyor. Bu çerçevede Ukrayna’daki gelişmeleri de yakından takip ediyoruz. Öncelikle Ukrayna’nın egemenliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü destekliyoruz. Her fırsatta, daha fazla can kaybı yaşanmaması ve bir an önce huzur ve istikrarın temini için acilen bir ateşkes ilan edilmesinin önemli olduğunu vurguluyoruz. Ukrayna’daki vatandaşlarımızın ve sivillerin, masum insanların bölgeden güvenli bir şekilde tahliyesi için gemi dâhil her türlü desteği sağlayabileceğimizi başlangıçtan itibaren ifade ettik. Gemilerimizin giderken insani yardım götürmesi de planlanmıştır.”

TEMASLARIMIZ SÜRÜYOR

İnsani yardım götürdüğü Ukrayna’da hava sahasının kapatılması üzerine kalan TSK’ya ait iki nakliye uçağının durumuna ilişkin de açıklamalarda bulunan Bakan Akar, “Ukrayna’da bulunan A400M uçaklarımız ile ticari gemilerimizin de Türkiye’ye emniyetle intikalleri için koordinasyonumuz devam etmektedir. Bu faaliyetlerden sorumlu Rusya ve Ukrayna Savunma Bakanları ve karargâhları ile her seviyede muhataplarımızla temaslarımızı sürdürüyoruz.” diye konuştu.

İstanbul Boğazı açıklarında imha edilen mayınlara yönelik ise Bakan Akar, şunları söyledi:

“Bölgedeki istikrarın sürdürülebilmesi ve herhangi bir tırmanmaya sebebiyet vermemek için mayın avlama gemilerimiz, deniz karakol uçaklarımız, İHA’larımız, helikopterlerimiz ve diğer unsurlarımızla sürüklenen mayınlarla ilgili de gerekli tedbirleri aldık, almaya devam ediyoruz. Bu mayınların nereden geldiği ve kaynağına yönelik çeşitli iddialar mevcut. Tüm ihtimalleri değerlendirerek konuyu hassasiyetle inceliyoruz. Karadeniz’de çok önemli bir denge, güvenlik ve istikrar unsuru olan Montrö’nün ülkemize verdiği yetkilerin kullanılması da dâhil, üzerimize düşen her türlü gayreti bugüne kadar gösterdik. Gayretlerimiz, bundan sonra da devam edecek. Temennimiz, bir an önce ateşkesin sağlanmasıdır. Özellikle belirtmek isterim ki, Sayın Cumhurbaşkanımızın Ukrayna başta olmak üzere küresel ve bölgesel barış için diplomatik alanda nasıl cansiparane bir mücadele verdiğini tüm dünya hayranlıkla takip etmektedir.”

 

Konferansın ardından Bakan Akar, şehit aileleri, gaziler ve gençlerle birlikte iftar yaptı.

MSB

 

Kaynak:https://www.msb.gov.tr/SlaytHaber/1942022-23453

 

 

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI