Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Cumhurbaşkanlığı Halk Konseyi’nin oluşumuna yönelik üçüncü toplantı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Tatar “Tek ses, tek yürek ve bir bütün olarak hareket etmek önemli”

Cumhurbaşkanlığı Halk Konseyi’nin oluşumuna yönelik üçüncü toplantı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Tatar   “Tek ses, tek yürek ve bir bütün olarak hareket etmek önemli”
30.01.2023
A+
A-

 

 

 

Cumhurbaşkanlığı Halk Konseyi’nin oluşumuna yönelik üçüncü toplantı gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Tatar

“Tek ses, tek yürek ve bir bütün olarak hareket etmek önemli”

facebook sharing buttontwitter sharing buttonlinkedin sharing buttonwhatsapp sharing buttonprint sharing button

 

 

 

Cumhurbaşkanlığı bünyesinde faaliyet gösterecek olan Halk Konseyi’nin oluşumuna yönelik çalışmalar devam ederken üçüncü toplantı, dün Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın başkanlığında gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen birinci toplantıya; Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği, Erenköy Mücahitler Derneği, Sönmezliler Ocağı, Dr. Fazıl Küçük Hareketi, Kıbrıs Türk Emekli Astsubaylar Derneği, KKTC Emekli Polisler Derneği, Genç Mücahitler Derneği, Dr. Fazıl Küçük Vakfı, Muratağa, Atlılar ve Sandallar Şehitlerini Yaşatma Derneği, Rauf R. Denktaş Düşüncelerini Yaşatma Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Topraksız Vatan Olmaz Hareketi başkan ve temsilcileri katılırken; Cumhurbaşkanlığı’nda gerçekleşen ikinci toplantıya Beşparmak Düşünce Grubu, Umut Derneği, Kıbrıs Türk Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği (SODAK), Lefke Yardım ve Halk Derneği, Bayrağı Işıklandırma Derneği, İnsan Hakları Derneği, Doruk Vakfı ile Mavi Vatan Derneği başkan ve temsilcileri katılmıştı.

Cumhurbaşkanlığı’nda dün gerçekleşen üçüncü toplantıda ise Karadeniz Kültür Derneği, KKTC Türk Dünyası Ocakları, Malatyalılar Bütünleşme ve Yardımlaşma Derneği, Vanlılar Derneği, Elazığlılar Derneği, Kıbrıs Kadınlar Eğitim ve Yardımlaşma Derneği ile Adıyamanlılar Derneği başkan ve temsilcileri hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar toplantıda yaptığı konuşmada, Kıbrıs konusu ile Doğu Akdeniz ve Mavi Vatan’da yaşanan son gelişmelerle ilgili bilgi verirken, Rum silahlanmasına da dikkati çekerek Rum tarafına, silahlanma ve gerginlik yaratıcı faaliyetlere son verme çağrısında bulundu. Cumhurbaşkanı Tatar, Rum tarafının silahlanma ve gerginlik yaratıcı faaliyetlerle bir yere varamayacağını ifade ederken, Anavatan Türkiye’nin her zaman Kıbrıs Türk halkının yanında olduğunu bir kez daha vurguladı.

Cumhurbaşkanı Tatar, federal temele dayalı bir çözümün mümkün olmadığını da ifade ederken, Anavatan Türkiye ile birlikte belirlenen yeni yolda azim ve kararlılıkla yürümeye devam edeceklerini ve iki ayrı egemen devletin varlığına dayalı çözüm önerisinden geri adım atılamayacağını belirtti.

Cumhurbaşkanı Tatar, yaptığı konuşmada Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, BM’nin 77. Genel Kurulu’nda yaptığı tarihi konuşmasında, dünya ülkelerine “KKTC’yi tanıyın” çağrısıyla Kıbrıs konusunda yeni bir dönemin başladığını ve KKTC’nin Türk Devletleri Teşkilatı’na Anayasal adıyla gözlemci üye olarak kabul edilmesini, yeni dönemin en büyük adımı olarak değerlendirirken; Anavatan Türkiye’nin, KKTC’nin daha da güçlenmesi yönünde gündeme getirdiği yeni projeler ile yardım ve katkılara da dikkati çekerek Kıbrıs Türk halkı adına teşekkürlerini sundu.

Cumhurbaşkanı Tatar yeni dönemde gelinen aşamada tek ses, tek yürek ve bir bütün olarak hareket etmenin önemine de değinerek birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı’nda düzenlenen üçüncü toplantıda söz alan dernek başkanları ve temsilcileri Kıbrıs konusu ile diğer konulardaki düşünce ve önerilerini aktarırken, Cumhurbaşkanı Tatar’a güven ve desteklerini belirtti.

Belirlenen takvime göre önümüzdeki günlerde de diğer sivil toplum örgütleri, dernekler, sendikalar, kurum ve kuruluşların başkan ve temsilcileri ile toplantılar düzenlenecek ve Halk Konseyi’nin merkezi örgütsel yapısı ile alt birimleri oluşturulacak.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın başkanlığında oluşturulacak olan Halk Konseyi’nin ana amacı; çeşitli alanlarda faaliyet gösteren sivil toplum örgütleri, dernekleri, sendikaları, diğer kurum ve kuruluşları tek bir çatı altında toplamak, birlikteliği sağlamak, özellikle Kıbrıs konusuyla ilgili gelişmeleri yakından takip etmek, Kıbrıs Türk halkını doğru bilgilendirmek, diğer sosyal ve ekonomik sorunlarla ilgilenmek, bu konularda düşünce ile fikir üretmek ve bunların takibini yapmak olarak belirlenmişti.

kaynak:https://kktcb.org/tr/cumhurbaskanligi-halk-konseyinin-olusumuna-yonelik-ucuncu-toplanti-gerceklestirildi-cumhurbaskani-tatar-10643

 

 

REKLAM ALANI